اسپری تاخیری چیست و چه تاثیری روی بدن می‌گذارد؟

آیا تا کنون از اسپری تاخیری استفاده کرده‌اید؟ اسپری تاخیری یکی از داروهای بهبود عملکرد جنسی است که در لذت‌بخش‌تر کردن رابطه جنسی نقش دارد. اگر کیفیت رابطه جنسی خوب نباشد می‌تواند روی دیگر جنبه‌های زندگی زناشویی تأثیر منفی بگذارد و آن‌ها را از یکدیگر سرد کند. یکی از مواردی که می‌تواند به یک سکس بد منتهی شود، زود انزالی است. زودانزالی یکی از مشکلات مردان است که در آن مرد پیش از به ارگاسم رساندن همسر خود به ارگاسم می‌رسد و دیگر توانایی ادامه‌ی سکس را ندارد.

تقریباً ۱ مرد از هر پنج مرد دچار مشکل زود انزالی است. یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل استفاده از داروهای تاخیری است. یکی از این داروهای تاخیری اسپری تاخیری است. اسپری تاخیری از انزال زودرس جلوگیری می‌کند و این زمان را به طرفین می‌دهد تا هر دو به ارگاسم برسند. البته استفاده از اسپری تاخیری یک راه‌حل موقت است و باید به فکر درمان این مشکل بود. برای درمان مشکل زود انزالی باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. متخصص اورولوژی با بررسی ریشه مشکل به درمان آن می‌پردازد. البته زود انزالی گاهاً ریشه روانشناختی دارد که در این موراد پزشک شما را به سکس تراپیست یا روانشناس ارجاع خواهد داد.

در این مقاله به بررسی اسپری تاخیری و ویژگی‌های آن و همچنین تأثیرات آن بر روی بدن خواهیم پرداخت. همچنین انواع اسپری تاخیری را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بهتر است قبل از اقدام به مصرف اسپری تاخیری از مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید تا با نحوه صحیح مصرف این دارو، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن اشنا شوید.

اسپری تاخیری چیست؟

همان طور که گفته شد، زود انزالی یکی از مشکلات جنسی آقایان است که سبب نارضایتی جنسی در آنها و همسرشان می‌شود. زودانزالی اختلالی جنسی است که در آن فرد زیر ۱ تا ۳ دقیقه دچار انزال می‌شود و دیگر نمی‌تواند عملکرد جنسی مناسبی داشته باشد. اسپری تاخیری معمولاً حاوی مواد بی‌حس کننده است. این اسپری باعث تقویت نعوظ و طولانی‌تر شدن مدت نعوظ می‌شود.

مکانیسم اثر این اسپری به شکلی است که سرعت و تعداد پیام‌های عصبی انتقالی از آلت تناسلی به مغز را کاهش می‌دهد. همین مسئله سبب طولانی‌تر شدن مدت نعوظ و تاخیر در انزال می‌شود.

نحوه استفاده از اسپری تاخیری

برای درمان زودانزالی می‌توان از راه‌های بسیاری استفاده کرد. برخی از این راه‌ها استفاده از قرص تاخیری و اسپری تاخیری است. نحوه‌ی درست استفاده از اسپری تاخیری تأثیر بسیاری در عملکرد صحیح آن دارد. اگر به درستی از این اسپری استفاده شود اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد.

پیش از استفاده از اسپری و قبل از برقراری رابطه‌ی جنسی، آلت تناسلی را به خوبی بشویید. این مسئله باعث باز شدن منافذ پوستی شما شده و تأثیر اسپری را چند برابر می‌کند. البته که این کار برای سلامت رابطه‌ی جنسی هم ضروری است.

سپس هنگامی که آلت تناسلی در حالت نعوظ است، اسپری را در فاصله‌ی ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری از آلت تناسلی نگه دارید و اسپری کنید. اسپری را در بالا و پایین و نوک آلت بزنید. زیر آلت تناسلی حتما باید اسپری شود. سعی کنید از برخورد اسپری به بیضه‌ها خودداری کنید و از ورود آن به مجاری ادراری هم بپرهیزید. بهتر است بعد از استفاده از اسپری تاخیری از کاندوم استفاده کنید. این مسئله از بی‌حسی اندام تناسلی همسر شما پیش‌گیری می‌کند. اگر بی‌حسی صورت اتفاق نیوفتاد، سعی کنید بعد از ۲۰ دقیقه مجدداً از اسپری بی‌حسی و تاخیری استفاده کنید. برای بار دوم از مقدار کمتری اسپری استفاده کنید.

در برخی اسپری‌ها باید ابتدا آن را در سر آلت تناسلی اسپری کنید و کمی مالش بدهید تا جذب شود و اثرگذاری داشته باشد. در استفاده از اسپری تاخیری حتماً طبق دستورالعمل خود محصول اقدام کنید. گاهی از ژل‌ها در برطرف کردن زود انزالی استفاده می‌شود که برای جذب باید مالش داده شود. برای اسپری‌ها به این کار نیاز نیست، اما برای اثربخشی بهتر می‌توانید این کار را انجام دهید.

خطرات و عوارض اسپری تاخیری

 • از آنجایی که اسپری‌های تاخیری آلت تناسلی را بی‌حس می‌کنند، ممکن است نگه‌داشتن نعوظ برای مرد دشوار شود و در حین سکس نعوظ را از دست بدهد.
 • از آنجایی که این مواد بر روی پوست استعمال می‌شوند و موضعی هستند، می‌توانند پوست را آزار دهند و مشکلاتی از قبیل خارش، سوزش، قرمزی و التهاب در آن ایجاد کنند.
 • ورم و باد کردن آلت تناسلی بعد از مصرف این اسپری‌ها دور از ذهن نیست و ممکن است رخ دهد.
 • خطرات و ریسک‌های این محصولات می‌توانند برای هر دو طرف ایجاد شوند، البته اگر بعد زا استفاده از اسپری تاخیری از کاندوم استفاده نکنید.

و اما زود انزالی دقیقاً چیست؟

زود انزالی یا Premature Ejaculation یک اختلال جنسی است که در آن مرد در زمانی بسیار کوتاه به ارگاسم می‌رسد. این مشکل باعث نارضایتی جنسی خود فرد و همسر او می‌شود. عوامل بسیاری می‌توانند سبب زود انزالی شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • مشکلات پروستات: پروستات غده‌ی بسیار مهمی در عملکرد جنسی است که اختلال فعالیت آن در اختلالات جنسی تأثیر دارد.
 • مشکلات تیروئیدی: غده‌ی تیروئید هورمون‌هایی ترشح می‌کند که در تنظیم فعالیت جنسی مؤثر هستند. اگر فعالیت این غده مختل شود، بالانس هورمونی فرد به هم می‌ریزد و در نتیجه انزال او هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
 • افسردگی: افسردگی از مهم‌ترین اختلالات روانی و خلقی است که می‌تواند تأثیر مستقیم در سکس بگذارد و زندگی جنسی فرد را مختل کند. یکی از تأثیرات افسردگی زود انزالی و بی‌میلی جنسی است.
 • استرس: معمولاً این عامل در دفعات اول رابطه جنسی، اثر منفی خود را می‌گذارد و سکس را مختل می‌کند.
 • نداشتن رابطه‌ی خوب با همسر: اگر شما با همسر خود احساس راحتی و صمیمیت نکنید، سکس شما هم مختل خواهد شد و ممکن است دچار انزال زودرس شوید.
 • داشتن آلت تناسلی حساس: وقتی آلت تناسلی مرد بیش از اندازه حساس باشد، تعداد و سرعت پیام‌های عصبی ارسالی به مغز بالا می‌رود و این مسئله می‌تواند سبب انزال زودرس شود.

زودانزالی می‌تواند ریشه روانی داشته باشد و تاثیر بدی روی روحیه فرد داشته باشد تا حدی که منجر به افسردگی شود. اگر متخصص اورولوژیست تشخیص دهد که برای درمان زودانزالی نیاز به مشاوره روانشناسی دارید، شما را به روانشناس ارجاع خواهد داد. در دکترتو شما می‌توانید با بهترین روانشناسان آشنا شوید، به صورت آنلاین یا تلفنی با آنها مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت مشاوره حضوری اقدام کنید.

استفاده از مواد طبیعی به جای اسپری تاخیری برای درمان زود انزالی

گاهی برخی از مواد طبیعی می‌توانند انزال را به تعویق بیندازند. البته اثربخشی این مواد به قوت مواد صنعتی و شیمیایی نیست. همانطور که می‌دانید با مصرف مواد طبیعی از مقدار دقیق دوز ماده‌ی تاخیری وارد شده به بدن آگاهی نداریم و نمی‌دانیم چه مقدار از آن ماده یا داروی گیاهی برای تاخیر در انزال کافی است. این یکی از معایب بزرگ در طب سنتی است. از طرفی، مدت زمان لازم برای اثرگذاری آن هم واضح نیست؛ بنابراین در استفاده از این مواد طبیعی احتیاط کنید.

مواد طبیعی که باعث تاخیر در انزال می‌شوند:

 • گفته شده است که ماساژ نوک آلت تناسلی با دارچین و روغن کنجد یا زیتون می‌تواند تاثیر بسزایی در تاخیر انزال داشته باشد.
 • مصرف پودر آویشن در غذا می‌تواند این اختلال را بهبود بخشد.
 • از آن جایی که ویتامین E در درمان زود انزالی مؤثر است، خوردن مغزها که حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین است مؤثر خواهد بود. مثلا تخمه‌ی آفتاب گردان می‌تواند انتخابی به‌صرفه و خوب باشد.
 • عسل و سیاه‌دانه از مواد مؤثر طبیعی در زود انزالی هستند.
 • روغن گیاهی جنتیانا در برخی از محصولات تاخیری وجود دارد و خوردن قرص گیاهی آن می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
 • زیره یکی دیگر از مواد طبیعی است که در زود انزالی تأثیر دارد و انزال را به تأخیر می‌اندازد.
 • کراویا و خراطین از دیگر روغن‌هایی هستند که گفته شده است در درمان زود انزالی تأثیر دارند و آن را بهبود می‌بخشند.
 • انجیر یکی دیگر از موادی است که برای آقایانی که مشکل زود انزالی دارند، توصیه شده است.
 • خوردن روزانه‌ی زیتون در به تعویق انداختن انزال تأثیر دارد. هر صبح که بیدار می‌شوید تعدادی زیتون میل کنید.
 • یکی از مواد گیاهی طبیعی که به صورت قرص تهیه شده است و در زود انزالی تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد، قرص تاخیری هلسی است.

دقت داشته باشید که در صورت گرم مزاج بودن و سرد مزاج بودن فرد، توصیه‌های طب سنتی برای درمان زود انزالی تغییر می‌کنند.